Grocery Haul Over Budget

I’m not going to post my full grocery haul this week, but I’ll give you a brief break down! Off we went to the grocery store, precise list in hand including estimated dollar amounts based on the flyer and experience alone. My plan was for $70 and that would leave me some wiggle room for the health food store with a max budget of $100. I was doing great, two stores in for all the best deals and only $67!

Then we went to the health food store (dun dun dun!). All I wanted to get were some veggie burger buns, vegan cheese slices and maybe some tofurky slices for the kids school lunches. But oh look, ice cream! We missed our special ice cream day this past weekend and my kids go off to their Dad’s on Friday. So I got to thinking.. but when I looked at the price of our regular size ice cream container it was nearly $9! That’s $3 more than what I would usually pay at Wal-Mart. But there was a package of four coconut ice cream bars on sticks (whatever you call those things) dipped in chocolate. That was much cheaper (only $5!). Yeah why not, right? But next to the ice cream is nori sheets. And I’ve had vegan sushi on my mind lately. I wandered over a few steps to check out the prices.. opted for the cheapest one at $7 and went to get those buns and tofurky slices. But then.. they had some cheese shreds on sale! ON SALE! Despite the fact that I already picked up two bags of the Daiya Chedder shreds at a cheaper store, the mozerella shreds here were even cheaper! Another bag won’t hurt anything. Then I realized that if we wanted to eat veggie burgers and fries tonight, I won’t feel like making the burgers so I’d better pick some up. And oh hell, it’s hard work buying groceries! A natural root beer and dark chocolate bar later.. we were finally at the check out when I saw that naan bread taunting me. “It’s pizza night.. you know it is.. the kids should have pizza in their lunch for pizza day tomorrow.. pizza.. piizzaaaa…” Yep. So $51 later we’re finally home.

A total spent of $118.11

Here’s a break down of our items, if you wish to continue reading..

Foil Wrap
Fries
Daiya Chedder (x2)
Strawberries 1lb (x2)
Green Onion (Scallions) (x2)
Navel Orange 3lb (x2)
$21.43

Laundry Detergent
Reduced Produce (chives and corn on the cob)
Sweet Red Peppers(0.900 kg/1.98 lbs)
Bananas (3.14 kg/6.92 lbs)
Sweet Onion (1.20 kg/2.64 lbs)
Frozen Strawberries
Coconut Whipped Topping
Soy Milk (x2)
Wheat Tortilla
45.25

Chocolate Bar
Naan Bread
Root Beer
Tofurky Slices
Tofutti Cheese Slices
Whole Grain Burger Buns
Coconut Ice Cream Bars
Sol Burgers
$51.43

So there you have it. A not so brief break down of our grocery shopping day. This will last us a while though and is just fill in foods for what we already have at home. The nori will make for an extra meal that wasn’t planned on but it’s so nice to switch things up now and then. We have enough cheese for two weeks. We have cereal that needs to be eaten before we buy more even if it’s not the kids favorite. Canned goods to be used up. And from Friday evening until Sunday at bed time I am only feeding myself. That small break in custody every two weeks does a lot to stretch my grocery budget out! All of the above is for a family of four; myself, my 8 year old, 7 year old and three year old.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *