Large Food Haul

Note to self: do not make impulse purchases at the local health food store!!

Today I decided I would show you what a large grocery haul looks like for us. We’ve been short of money for a couple weeks and really had to limit what we were buying, but it’s pay week so it was time to stock up and go a little crazy! Keep in mind, this is for a family of four; one very fussy eight year old, a healthy food loving six year old, a snacky three year old, and my trying to get healthy self.

The first store is our cheaper grocery store, where they sometimes have discounted produce and are always out of the advertised sales. Yes, the three main things I went there to buy were sold out. That leaves me with three very limited rain checks. But, we did get a lot of other good stuff.

*Sorry about the picture quality, this is my first haul post and one of these days I’ll work up the courage to do a video haul!*

18

Here we have two packages of romaine lettuce, two bags of chopped kale, about 8 tomatoes, one butternut squash (for soup!), one anise/fennel bulb, a big watermelon, about ten red bell peppers, 2lb bag of baby carrots, two bunches of celery, a container of strawberries, bag of grapes, a small eggplant, 3 onions.. cut out of the pic is a bag of four grapefruits and package of sliced mushrooms.. (cont’d)
20
One bag of avocados, three limes and three lemons, three bunches of green onions, one cucumber, head of cauliflower, five bunches of bananas… (cont’d)
22

Four cartons of organic vegetable broth (a lot of recipes that call for veggie broth), a box of Rice Krispies cereal, two boxes of Cap’N Crunch, and one box of Jordan’s Morning Crisp (chocolate curls), grape juice, organic apple juice, pasta sauce, two jars of olives, a jar of hot pepper rings, two loaves of bread.. (cont’d)

21

Kettle salted popcorn, blue corn chips (organic), two packages of tortilla wraps, one package of small pita’s. The total for this store was $148.90.

Because they didn’t have our almond milk that was on sale, we had to make a trip to Wal-Mart. Here’s how that went:
2423

I knew that they had ataulfo mangoes on sale – the whole box of 20 mangoes cost under $10! These are my favorite mangoes. Also I was looking for original rice cakes for the kids and none of the stores I’ve been two these past few weeks had them! So naturally, I grabbed a bag here. Then I picked up some Kettle chips for our snack/movie night; sea salt, salt and vinegar and salt & pepper. And of course, two cartons of almond milk. The total here was 32.03.

By the time we headed to third store I was getting really hungry! This was at our local health food store, and I repeat: Bad place for impulse purchases!!
26
Tonight is pizza night, so we needed to pick up some things like cheese, and the kids love taking wraps and sandwiches in their lunches with tofurky slices and cheese slices! The clif bar was my snack for all the hard work it takes to go grocery shopping 😉 Hey, it’s exhausting stuff! The gum was for my daughter who is a little gum obsessed these days, and the tooth brush is for my son who tends to walk around the house with his brush and lose it behind his bed or other weird places. So here’s a break down of what you see here.. Kale chips, organic bamboo wipes, made good chocolate chip granola bars, daiya cheese slices, tofurky slices, coconut clif bar, toothpaste for the kids, two bags of daiya cheese (shredded), a tooth brush, a bag of gum and a small package for me.
25
My fussy eater loves blueberry fig bars, so I got enough for each kid to have one each day in their lunches (which clearly, works out to three boxes). Two packages of garlic naan bread for pizza night, a smoothie for the little guy and a root beer for me, and the largest impulse purchases; two new nail polishes that came in at $10 each! Almost everything from this store was roughly $5 per item. The grand total? $112.34!

I know that adds up to a lot from all three stores. Some of the purchases won’t be used until next week, others next weekend, and some will last into the week beyond that. So while it is a lot, I consider this to be two weeks worth of groceries plus some unnecessary items.

If you like this post, please leave a comment below and I’ll do more food haul posts that are much more practical, along with money saving tips when it comes to vegan food! This is not what a typical week of groceries usually looks like for us, and I would love to share with you what we buy on a more regular basis.